Filtrace téměř zdarma
Voda v novém jezírku se začala po celkem krátké dobĕ kalit, vytáhl jsem i chomáče zelených řas. Rybky přestávaly být vidĕt a to jsou červené, bílé a pak máme tři strakaté. Tak jsem vzal na pomoc strejdu gogla a krom chemie za více či ménĕ penĕz, rady jako že jezírko pod 60 m2 není jezírko ale jen kaluž která čistá nikdy nebude a nutností osázet nejménĕ 1/3 plochy (na startu celkem dost penĕz které po roce budu vyhazovat nebo rozdávat) jsem narazil na zeolit.
Zeolit se mi zalíbil a tak jsem si ho objednal 10 kg tedy zásobu na 20 let. Na naši velikost jezírka se doporučuje použít asi kilo a čistící schopnost má mít po dobu dvou let. Koupil jsem tolik protože poštovné není levné a platit ke kilu za 18 korun 100 poštovného nebo k 10 kg. Kupovat filtraci pro malé jezírko se totiž moc nerentuje.
Nejdříve jsem mĕl zámĕr jen zeolit hodit do vody ať čistí. Potom mĕ ale napadlo, že bych jeho účinky mohl lépe využít a vznikla levná filtrace která, jak praxe ukazuje, funguje bezvadnĕ.
Než složitý popis, vložím pár obrázků.
Prostĕ jsem do koše na vodní rostliny vložil kus jutového pytle, fontánku a tu částečnĕ zasypal zeolitem. Použil jsem ho asi 1,2 kg.
Ten velký kámen není zeolit, ten jen zatĕžuje fontánku aby ji vítr nepřevrátil, kdysi jsem tak přišel o polovinu vody v jezírku, tehdy tedy jen plastovém 150 litrů.
Vítr fontánku převrhl tak nešťastnĕ, že to pumpovalo vodu ven. Naštĕstí jsem na to hned příšel, ale 1000 l/h to stačí chvilka a je problém.
Takhle vypadala voda ještĕ 19.5., tedy po pĕt idnech provozu „filtrace“
Tady jsem zkusil fotit čistotu vody, z fotky to moc patené není, ale je vidĕt krásnĕ dno (95 cm). Až mĕ ta čistota znevozňuje, odhalila se folie. Naštĕstí už je trochu pokrytá čímsi tak není černá jako krátce po napuštĕní.
Jednou za týden nádobu vytáhnu, hadicí ostříkám z fontánky, zelolitu , pytele i koše nasáté nečistoty a to je všechno. Jsem zvĕdav zda to bude fungovat
i v parném létĕ které bývá pro vodu v jezírku krizové. Ale i v současných dnech je voda, no teplotu jsem nemĕřil, ale koupat by se v ní dalo.
Jezírko je totiž od rána do pozdního odpoledne na slunci což se také nedoporučuje. Jiné místo jsme ale pro nĕj nemĕli.
Uvidím, zda půjde udržet vodu čistou nez chemie, byť bio.
Nevýhodou takto čistého jezírka jsou hladové ryby, musím je trošku přikrmovat, dříve ve spinavé vodĕ jsem jim dal nĕco jednou za týden nebo dva, spíš jen když přišel nĕkdo na návštĕvu.
Doplnĕno 6. 6. 2009
Tak v Nĕmecku doporučují 0,5 kg zeolitu na 1m3 vody
Doplnĕno 29. 7. 2009
Tak po vlnĕ veder jsem udĕlal fotografii vody. Fotografováno je to 19. 7. 2009, zveřejnuji až dnes, čekal jsem pokračování a ono letos nĕjak nepřichází.